Imprezy rowerowe w 2022 roku

Gliwicykl #43

Poniżej przedstawiamy zwyczajowe całoroczne podsumowanie danych związanych z imprezami rowerowymi, organizowanymi przez Rowerowe Gliwice.

W 2022 r. aktywność stowarzyszenia związana z organizacją różnych rowerowych (i nie tylko!) wydarzeń była wyraźnie większa, niż w roku ubiegłym. Miało to związek nie tylko z nagłym wyparciem pandemii i jej obostrzeń przez wojnę i jej konsekwencje, ale przede wszystkim ze zwiększeniem grona aktywnych organizatorów, którzy podjęli wyzwanie zaplanowania i poprowadzenia kolejnych wycieczek. To, co dobre i sprawdzone, staraliśmy się kontynuować, wplatając dodatkowo różne nowe elementy i testując nowe pomysły.

Śląskie Święto Rowerzysty 2022

Imprezy zaplanowane i zrealizowane

Z głównych planów na miniony rok szczęśliwie udało się zrealizować następujące imprezy:

  1. Śląskie Święto Rowerzysty 2022 – czerwcowy wspólny przejazd z rynku w Katowicach na rynek w Gliwicach – z rekordową liczbą 626 rowerzystów!
  2. Śródmiejska Masa Krytyczna – jedyna w roku Gliwicka Masa Krytyczna, która odbyła się tradycyjnie w Europejski Dzień Bez Samochodu (22 września), gromadząc na wspólnym przejeździe przez miasto ponad 100 rowerzystów.
  3. Gliwicykl – od kwietnia do września zorganizowaliśmy 9 wycieczek, z czego większość dotyczyła lokalnych atrakcji. Dystanse bardzo zróżnicowane, od krótkich tras śródmiejskich (12-15 km), przez 20-30-40 kilometrowe pętle po lokalnych drogach rowerowych lub dzikich ścieżkach, po tą najdłuższą, 70-kilometrową wizytę na rybnickim rynku, z podziwianiem fragmentów „Szlaku Morza Rybnickiego” (Fotorelacja).
  4. Gliwicykl Po Ćmoku – w minionym roku udało nam się przejechać wspólnie 13 tras, które były mieszanką tych miejskich oraz leśnych, prowadzących nas po okolicach Gliwic. Jazdy po zmroku zaczęliśmy już od stycznia, a ostatnią imprezą był przejazd sylwestrowy. Październikowa wycieczka była połączona z grillem na Ośrodku Wypoczynkowym Czechowice. Długość prawie wszystkich nocnych wycieczek możemy uznać za znormalizowaną, wynoszącą średnio 25 ± 5 km. Zauważamy rosnącą popularność tych naszych nocnych wypraw, które np. pod koniec września przebiły liczbą uczestników największe dotychczasowe Gliwicykle w porze dziennej (76:72).
  5. Bivicykl – w minionym roku zorganizowaliśmy 7 oficjalnych (zgłoszonych w Nadleśnictwach) kilku- lub kilkunastoosobowych noclegów na łonie natury. Sezon biwaków na obszarach „Zanocuj w lesie” zainaugurowaliśmy dokładnie… pierwszego stycznia 2022! Drugi zimowy biwak (pod koniec lutego) ze względu na ostrzeżenia pogodowe przed silnym wiatrem, musieliśmy przenieść z lasu nad jezioro. I niczego nie żałujemy. Dodatkowo w trakcie wakacji jeden z wyjazdów był zorganizowany specjalnie dla dzieci, z dodatkowymi atrakcjami przy źródełku na Krywałdzie (nad Małą Panwią). Był on też rekordowy ze względu na ponad 20 uczestników (Fotorelacja 1, Fotorelacja 2).
Śródmiejska Masa Krytyczna

Fotorelacje i filmiki z powyższych imprez możecie znaleźć na naszym fanpage, przeglądając dyskusje do minionych wydarzeń (Facebook) oraz w dyskusji do wydarzenia Śląskie Święto Rowerzysty 2022.

Bivicykl #08

Nowości

Pewną „nową świecką tradycją” stało się coroczne zwiększanie puli organizowanych przez nas imprez o jakąś nową formułę:

  • W 2020 r. zaeksperymentowaliśmy z wycieczkami po zmroku (Gliwicykl Po Ćmoku), które w minionym roku okazały się tym głównym trzonem naszych imprez.
  • W 2021 r. zaeksperymentowaliśmy z wycieczkami z noclegiem w lesie (Bivicykl), które przyjęły się jako regularna forma naszych wypadów w teren.
  • W 2022 r. eksperymentalnie zmierzyliśmy się ze specjalną imprezą dla dzieci na hulajnogach wraz z rodzicami na rowerach lub dowolnych innych urządzeniach wspomagających ruch. W ten sposób powstał „Hulacykl” – forma promocji wspólnego aktywnego spędzania czasu oraz oswajania najmłodszych dzieci z zasadami prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po infrastrukturze rowerowej (Regulamin).

Do tej pory odbyły się dwie takie imprezy, które pozwoliły nam nieco rozeznać skalę zapotrzebowania, problemy organizacyjne oraz wszelkie ograniczenia, które musimy uwzględnić w kolejnych wydaniach. Pierwszy Hulacykl odbył się na początku czerwca,  z okazji Dnia Dziecka. Drugi, pod koniec października, był już w połowie imprezą nocną (Fotorelacja). Mamy nadzieję, że będzie to kolejny *cykl, który z jednej strony będzie miał swoich stałych bywalców, a z drugiej strony zachęci kolejne osoby do spróbowania przygody z mniejszymi i większymi hulajnogami, których ostatnio w Gliwicach przybyło.

Hulacykl #02

Plany niezrealizowane

Widzimy (i słyszymy) nieustanne zainteresowanie dłuższymi wycieczkami w teren, zwłaszcza w tzw. szczycie sezonu i okresie wakacyjnym. Niestety wciąż rozbijamy się o 3 te same ograniczenia:

  • liczba dostępnych organizatorów w sezonie urlopowym,
  • niestabilna i burzowa pogoda, która utrudnia planowanie na dłużej, niż 2-3 dni do przodu,
  • bardzo zróżnicowana grupa uczestników o różnych umiejętnościach, różnej wydolności, na różnym sprzęcie, która o części swoich problemów dowiaduje się dopiero w trasie.

Kto był już z nami na kilku wycieczkach, ten doskonale wie, jak bardzo przywiązujemy wagę do bezpieczeństwa uczestników oraz naszego (w zakresie odpowiedzialności za to, co może się wydarzyć na trasie). Dlatego chcemy, aby zawsze były zachowane odpowiednie proporcje liczby uczestników oraz „pomarańczowych kamizelek” do zabezpieczenia wszystkich podgrup oraz osób, które z powodu awarii sprzętu lub organizmu zostały gdzieś z tyłu (nikogo nie zostawiamy dzikim zwierzętom na pożarcie). A ubiegłoroczny wypadek nad Zalewem Rybnickim i kilka innych drobniejszych przygód na pozostałych wycieczkach utwierdziły nas w przekonaniu, że nie możemy sobie pozwalać na pewne skróty i kompromisy.

Z powyższych przyczyn nie doszła do skutku planowana wyprawa na Górę Świętej Anny oraz kilka innych, tych bardziej wymagających (Hałda Skalny, duża pętla po lasach rudzkich, kopalnia piasku Kotlarnia). Uznaliśmy, że spodziewane zainteresowanie przerośnie nasze możliwości zorganizowania wycieczki w takim standardzie bezpieczeństwa, który uznajemy za akceptowalny.

Jeśli zatem jesteś zainteresowany/a, aby dołączyć do organizatorów, chcesz popularyzować jazdę na rowerze, proponować i poznawać ciekawe trasy daj nam szansę Cię poznać. Zapraszamy do naszego grona, aby inni mogli częściej korzystać z organizowanych wypadów rowerowych.

Z drugiej strony wakacje to czas intensywnej działalności innych stowarzyszeń, fundacji, klubów, grup bardziej i mniej formalnych, więc mamy nadzieję, że każdy chętny znalazł możliwość przyłączenia się do innych rajdów, wycieczek i wypraw, zawodów, konkursów itp.

Gliwicykl Po Ćmoku #20

Integracja

Chcielibyśmy, aby wspólne przejazdy nie były tylko odnotowywaniem statystyk, ale stały się swego rodzaju tworzeniem Braci rowerowej, okazją do rozmów, poznawania nowych znajomych i przyjaciół, zacieśniania lokalnej rowerowej współpracy. Być może zaczniesz rozpoznawać uczestników imprez gdzieś tam przy codziennym poruszaniu się po mieście, może gdzieś wśród osiedlowych sąsiadów, gdzieś w sklepie, w szkole, na ulicy. Uprzedzamy jednak, że takie sytuacje bywają czasem skrajnie skomplikowane lub skrajnie zabawne, ponieważ niektórzy ludzie bez kasków, okularów i rowerowych ubrań wyglądają… zupełnie inaczej! 😉

Gliwicykl Po Ćmoku #17

 

Ratownik w Stowarzyszeniu Ratowniczym NEMO, instruktor turystyki kwalifikowanej o specjalności turystyka rowerowa, w latach 2020-23 koordynator ds. imprez rowerowych Rowerowych Gliwic.

2 komentarze do "Imprezy rowerowe w 2022 roku"


  1. Mnie co prawda nigdy nie udało się do Was dołączyć, ale śledzę pilnie wszystkie organizowane przez Was wydarzenia i bardzo im wszystkim kibicuję!

    Często też korzystam z Waszych tras jako inspiracji, więc może fajnym pomysłem byłoby zebranie tych tras w jednym miejscu, żeby więcej osób, które szukają fajnej trasy mogło skorzystać?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *