Gliwicka Masa Krytyczna to coroczne (w latach 2009-2019 comiesięczne) spotkanie rowerzystów oraz ich wspólny, pokojowy przejazd przez miasto. Przejazdy przeważnie odbywają się 22 września, czyli w Dzień bez Samochodu. Startujemy z pl. Krakowskiego, a tempo przejazdu to zwykle 10-15 km/h.
Gliwicka Masa Krytyczna działa legalnie. Przejazdy odbywają się w postaci zgromadzenia publicznego, zgłaszanego w Urzędzie Miejskim, co zapewnia nam eskortę Policji oraz Straży Miejskiej. Chcemy w ten sposób dać wyraźny znak, że podchodzimy do sprawy poważnie, zgodnie z prawem i jesteśmy otwarci na współpracę z władzami Gliwic. Formalnym organizatorem GMK jest stowarzyszenie Rowerowe Gliwice.
Archiwalne trasy przejazdów Gliwickiej Masy Krytycznej.
Regulamin „Gliwickiej Masy Krytycznej”
- „Gliwicka Masa Krytyczna”, zwana dalej Masą, organizowana jest w postaci zgromadzenia publicznego zgodnie z ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. z dnia 29 września 2015 r. poz. 1485) lub w postaci wykorzystania dróg w sposób szczególny zgodnie z ustawą 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137).
- Niniejszy regulamin określa zasady Masy, warunki przejazdu oraz zachowanie się osób biorących w nim udział. Udział w Masie oznacza akceptację jego wszystkich postanowień.
- Masa jest pokojową imprezą cykliczną w formie wspólnego przejazdu rowerowego zgromadzonych osób przez miasto.
- Przewodniczący zgromadzenia oraz wyznaczona służba porządkowa, odpowiedzialni są za zabezpieczenie trasy i pilnowanie porządku w czasie zgromadzenia. Wyróżniają się kamizelkami odblaskowymi w kolorze pomarańczowym z napisem „Służba porządkowa”.
- Osoby biorące udział w Masie zobowiązane są do wykonywania poleceń Policji, przewodniczącego zgromadzenia oraz służby porządkowej.
- O ile nie zaznaczono inaczej, Masa rozpoczyna się na Placu Krakowskim w Gliwicach, a uczestnicy Masy zbierają się od godziny 17:30, natomiast wspólny przejazd rozpoczyna się o godzinie 18:00.
- Rowery osób biorących udział w Masie muszą być sprawne technicznie oraz wyposażone zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. nr 32, poz. 262 z 2003 r. z późn. zm.), tj. w: światło przednie białe lub żółte, światło tylne czerwone, tylny odblask czerwony, co najmniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
- Peleton Masy porusza się z prędkością około 12 km/h jednym pasem jezdni, z zachowaniem miejsca z lewej strony peletonu dla służby porządkowej.
- Osoby biorące udział w Masie robią to na własną odpowiedzialność oraz zobowiązane są do zachowywania się w sposób spokojny, kulturalny i bezpieczny dla innych uczestników Masy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
- Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w Masie jedynie pod opieką osób dorosłych.
- W Masie można wziąć udział zarówno poprzez przejazd całości trasy, jak i jej fragmentu. Można w dowolnym momencie się dołączyć, jak i odłączyć od peletonu, pamiętając jednak, aby zrobić to w sposób bezpieczny. Od momentu opuszczenia Masy należy przestrzegać przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz 602 z 1997 r. z późn. zm.).
- Obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się chodnikiem, wyprzedania czoła peletonu, jazdy na jednym kole (nie dotyczy monocykli), jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz skakania rowerem.
- Wszelkie awarie, wypadki, zderzenia, upadki i inne zdarzenia losowe należy zgłaszać przewodniczącemu zgromadzenia lub służbie porządkowej.
- W przejeździe Masy, oprócz rowerów, mogą wziąć udział także wszelkie pojazdy napędzane siłą mięśni, z wyłączeniem: deskorolek, wrotek i rolek.
- Zabrania się udziału w Masie osobom będącym pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
- Zabrania się posiadania i używania broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, a także materiałów wybuchowych i pirotechnicznych.
- Zabrania się akwizycji, prowadzenia akcji reklamowych, agitacji politycznej i przeprowadzania zbiórek pieniężnych bez zgody przewodniczącego zgromadzenia.
- Osoby nieprzestrzegające niniejszego regulaminu, stwarzające zagrożenie dla innych uczestników lub niestosujące się do poleceń przewodniczącego zgromadzenia i służby porządkowej mogą zostać usunięte ze wspólnego przejazdu, a także mogą zostać przekazane Policji lub straży miejskiej. Decyzja o usunięciu uczestnika Masy ze zgromadzenia podejmowana jest przez przewodniczącego zgromadzenia i jest nieodwołalna. Przewodniczący zgromadzenia nie musi podawać przyczyny decyzji.
- W przypadku spraw spornych lub nieporuszonych w niniejszym regulaminie decyzję podejmuje przewodniczący zgromadzenia i jest ona nieodwołalna. Przewodniczący zgromadzenia nie musi podawać przyczyny decyzji.
- Regulamin w aktualnym brzmieniu jest zawsze do wglądu na stronie internetowej: https://rowerowe-gliwice.pl/gliwicka-masa-krytyczna
Masy krytyczne w innych miastach aglomeracji:
-
- Bytom – ostatni piątek miesiąca (facebook.com/bytomska.masakrytyczna)
- Piekary Śląskie – ostatni piątek miesiąca (facebook.com/PiekarskaMasaKrytyczna)
- Tarnowskie Góry – ostatni piątek miesiąca (facebook.com/masakrytycznatg)
- Zagłębie – raz do roku (zmk.wikidot.com)