Jaki był 2021 rok dla knurowskich i pyskowickich rowerzystów?

Nowa droga dla rowerów wzdłuż ul. Powstańców Śląskich w Pyskowicach

W 2021 roku upłynął w Knurowie pod znakiem domykanie układu dróg rowerowych w północnej części miasta, a w Pyskowicach rozpoczęła się budowa trasy rowerowej do Gliwic.

Knurów

W 2021 roku w Knurowie miały miejsce 2 ważne inwestycje rowerowe. Przy okazji budowy ronda u zbiegu ul. Szpitalnej i ul. Kosmonautów powstał 625 metrowy odcinek drogi dla rowerów, który połączył dwa wcześniej istniejące odcinki DDR wzdłuż ul. Szpitalnej oraz DDR wzdłuż ul. Kosmonautów. Drugą ważna dla rowerzystów inwestycją była budowa brakującego fragmentu DDR wzdłuż ul. 26 Stycznia (północnej obwodnicy Knurowa) o długości 275 m. Dzięki tym 2 inwestycjom układ dróg rowerowych w północnej części Knurowa stał się kompletny, choć osobno kwestią jest jakość jego najstarszej części.

Poza 2 wspomnianymi powyżej inwestycjami w 2021 roku miała jeszcze miejsce jeszcze jedna inwestycja rowerowa – w ramach przebudowy al. Lipowej powstała DDR o długości 575 m. Inwestycja ta niestety z punktu rowerowego jest kompletnie nieprzydatna, a wręcz szkodliwa. Nowa DDR nie została dowiązana ani do DDR przy ul. Szpitalnej ani przy ul. 1 Maja, a jej przebieg wielokrotnie przeplata się z chodnikiem co czynni korzystanie z niej kompletnie niewygodnym. Jednocześnie al. Lipowa to osiedlowa uliczka objęta strefą zamieszkania, wyposażona w elementy fizycznego uspokojenia ruchu, czyli miejsce gdzie rowerzyści i samochody powinny wspólnie poruszać się po jezdni.

Pyskowice

Jedyną inwestycją rowerową w Pyskowicach w 2021 roku była budowa drogi dla rowerów i ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Powstańców Śląskich pomiędzy ul. Toszecką (DK94) a ul. Gliwicką (DW901). Łączna długość nowej infrastruktury rowerowej to 825 m (200 m CPR i 625 m DDR). Inwestycja jest zalążkiem pyskowickiego odcinka trasy rowerowej Gliwice – Pyskowice.

Wiceprezes (a w latach 2018-2024 prezes) Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *