Inwestycje rowerowe w Knurowie

Bieżący rok obfituje w inwestycje rowerowe w Knurowie. Postanowiliśmy przyjrzeć się nim nieco dokładniej.

Remont ul. 1 Maja od ul. Kosmonautów do ul. Wilsona

W ramach niedawno zakończonej inwestycji wyremontowana została sąsiadująca z ul. 1 Maja droga dla rowerów. Niestety remont ten nie przyniósł zbyt wielkiej wartości dodanej dla rowerzystów. Nawierzchnia DDR nadal jest wykonana z kostki betonowej (choć teraz jest to przynajmniej kostka bezfazowa), nadal brakuje przejazdu dla rowerów przez ul. Dąbrowskiego (choć uzupełniono przejazd przez ul. Kazimierza Wielkiego), a na odcinku pomiędzy ul. Dąbrowskiego a Wilsona mamy mieszany ruch pieszych i rowerów (jest tam za wąsko, żeby je rozdzielić).

Projekt organizacji ruchu

Remont ul. Parkowej

W ramach niedawno rozpoczętej inwestycji zaplanowano budowę ciągu pieszo-rowerowego od początku ul. Parkowej aż do Parkowej 11 (ostatni blok mieszkalny). Ciąg ten będzie kontynuacją ciągu pieszo-rowerowego znajdującego się przy al. Piastów. W połowie ul. Parkowej ciąg ten będzie przechodził na drugą stronę poprzez wyniesiony przejazd dla rowerów z przejściem dla pieszych.

Projekt organizacji ruchu

Budowa ronda u zbiegu ul. Zwycięstwa i Lignozy

Przetarg na wykonanie tej inwestycji został kilka dni temu unieważniony, jednakże prawie na pewno zostanie od powtórzony. W ramach tej inwestycji zaplanowano budowę ciągów pieszo-rowerów w okolicy przedmiotowego skrzyżowania. Projekt ten posiada następujące mankamenty:

  1. Brak przejazdu dla rowerów przez ul. Lignozy.
  2. Ciągi pieszo-rowerowe z kostki betonowej, a nie asfaltu.
  3. Ciągi pieszo-rowerowe zamiast oddzielnej drogi dla rowerów i chodnika.
  4. Miejscami zbyt wąski ciągi-pieszo rowerowe (2,5 m), choć miejsca jest sporo.
  5. Brak obejść przystanków autobusów (droga dla rowerów powinna prowadzić za przystankiem).

7 sierpnia przesłaliśmy nasze uwagi do Urzędu Miasta w Knurowie.

Projekt organizacji ruchu

Remont DDR i chodnika pomiędzy ul. Szpitalną i 1 Maja

17 sierpnia opływa termin składania ofert w przetargu na realizację tej inwestycji, w jej ramach zaplanowano przebudowę istniejącej drogi dla rowerów połączonej z chodnikiem, która jest w bardzo złym stanie technicznym. Co niezwykle istotne, po remoncie DDR będzie wykonana z asfaltu. Sam projekt ma 2 niewielkie niedoróbki:

  1. Jeden ze znaków C-13/C-16 jest we złej wersji.
  2. Zapomniano o przejeździe dla rowerzystów przez ul. Sikorskiego.

8 sierpnia przesłaliśmy nasze uwagi do Urzędu Miasta w Knurowie, a już 9 sierpnia otrzymaliśmy odpowiedź z UM, że nasze uwagi zostaną przekazane wykonawcy po jego wyłonieniu.

Projekt organizacji ruchu

Centrum przesiadkowe w Szczygłowicach

Miasto stara się o dofinansowanie unijne budowy CP w Szczygłowicach przy ul. Książenickiej. W ramach tej inwestycji zaplanowano budowę dojazdowej drogi dla rowerów wzdłuż al. Piastów i ul. Książenickiej. W naszej ocenie kilka elementów projektu wymaga poprawy:

  1. Przebieg chodnika, który prowadzi na około, przez co piesi będą chodzić drogą dla rowerów, bo tak będzie krócej.
  2. Brak przejazdu dla rowerów przez ul. Parkową.
  3. Brak możliwości zjazdu na ul. Książenicką za CP.

9 sierpnia przesłaliśmy nasze uwagi do Urzędu Miasta w Knurowie.

Projekt organizacji ruchu

Usprawnienie i rozbudowa infrastruktury rowerowej przy ul. Lignozy i al. Piastów

Na zlecenie Zarządu Dróg Powiatowych trwa opracowywanie wielowariantowej koncepcji rozbudowa infrastruktury rowerowej przy ul. Lignozy i al. Piastów. Obecnie przy al. Piastów znajduje się asfaltowy ciąg pieszo-rowerowy z 5 cm krawężnikami i bez przejazdów dla rowerzystów, który kończy się przed wiaduktem kolejowym. Natomiast przy ul. Lignozy na odcinku od mostu na Bierawce do ul. Zwycięstwa znajduje się droga dla rowerów wykonana z kwadratowych płyt betonowych. Na odcinku pomiędzy wiaduktem kolejowym a mostem infrastruktury rowerowej brak.

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *