Śląskie Święto Rowerzysty 2024

Kiedy:
23 czerwiec 2024@11:00 – 15:00
2024-06-23T11:00:00+02:00
2024-06-23T15:00:00+02:00

Śląscy rowerzyści zapraszają na Śląskie Święto Rowerzysty, czyli największą niesportową imprezę rowerową w regionie! Jej celem jest promowanie ruchu rowerowego jako doskonałego środka transportu, a także integracja środowisk miłośników rowerów. W tym roku rowerzyści wezmą udział w wspólnym przejeździe, który wystartuje z spod rzeźby Pelikany w Parku Śląskim, a następnie przejedzie ulicami Chorzowa, Bytomia, Zabrza i Gliwic.

W Polsce rower wciąż głównie kojarzony jest ze sportem. Tymczasem światowe i europejskie miasta o najwyższej jakości życia mieszkańców to te, które mocno postawiły na transport rowerowy. Chcemy popularyzować ideę miasta dla ludzi, w którym można wygodnie i szybko się przemieszczać, hałas nie przekracza dopuszczalnych norm, można aktywnie wypocząć oddychając czystym powietrzem, a dzieci mogą samodzielnie i bezpiecznie dostać się do szkoły. Właśnie dlatego promujemy rower jako istotny element ekologicznego i zrównoważonego transportu.

Liczba użytkowników rowerów na Górnym Śląski stale rośnie, a Święto Rowerzysty to doskonała okazja, by zamanifestować obecność na drogach, upomnieć się o swoje prawa i zwrócić uwagę władz miast oraz innych użytkowników ruchu drogowego na potrzeby rowerzystów i sprawy bezpieczeństwa. Dla niektórych jest to jedna z nielicznych okazji, kiedy decydują się na jazdę ulicą, gdyż z obawy o własne bezpieczeństwo wybierają na co dzień nielegalną jazdę chodnikiem, bo system tras rowerowych wciąż nie jest spójny w górnośląskich miastach.

Śląskie Święto Rowerzysty jest wspólną inicjatywą kilku organizacji rowerowych z konurbacji górnośląskiej, a pierwsza edycja miała miejsce w 2018 roku.

Trasa

Planowane czasy odjazdów

 • 11.00: Park Śląski – Pelikany
 • 12.20: Bytom – Park Miejski
 • 13.55: Zabrze – plac Wolności

Regulamin

 1. Organizatorem przejazdu rowerowego z okazji Śląskiego Święta Rowerzysty 2024, zwanego dalej Imprezą, jest stowarzyszenie „Rowerowe Gliwice” z siedzibą w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 1, które realizuje swoje zadania przy pomocy innych grup rowerowych z konurbacji górnośląskiej.
 2. Udział w Imprezie jest dobrowolny i oznacza akceptację regulaminu.
 3. W Imprezie będą mogli wziąć udział wszyscy chętni rowerzyści, którzy posiadają przy sobie odpowiedni dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania rowerem (np. dowód osobisty, prawo jazdy, kartę rowerową).
 4. Impreza odbędzie się 23 czerwca 2024 roku i będzie polegać na przejeździe przez ulice miast konurbacji górnośląskiej.
 5. Punktem startowym przejazdu będzie Park Śląski. Start kolumny planuje się na godz. 11:00.
 6. Przejazd zakończy się na rynku w Gliwicach. Z miejsca zakończenia Imprezy uczestnicy rozchodzą się i wracają do domów samodzielnie, przestrzegając zasad ruchu drogowego.
 7. Długość planowanej trasy wynosi ok. 35 km.
 8. Za udział w Imprezie nie będą pobierane opłaty startowe.
 9. Każdy uczestnik ma obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i przepisów Prawa o ruchu drogowym oraz stosować się do poleceń Policji oraz Organizatorów.
 10. Na terenie Parku Śląskiego (Chorzów), Żabich Dołów (Chorzów/Bytom) oraz Parku Miejskiego (Bytom) każdy uczestnik powinien zachować szczególną ostrożność, mając na uwadze ruch pieszych, obecność rodzin z małymi dziećmi oraz innych rowerzystów.
 11. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne kolizje i wypadki na trasie.
 12. Impreza odbędzie się bez względu na pogodę, jednak Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania Imprezy w razie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych lub wydania ostrzeżeń meteorologicznych.
 13. Każdy uczestnik wyraża zgodę, aby zdjęcia, nagrania filmowe oraz wywiady z jego osobą były wykorzystane przez prasę, radio i telewizję, a także w celach marketingowych Organizatora.
 14. Każdy uczestnik bierze udział w przejeździe na własną odpowiedzialność i ponosi odpowiedzialność cywilną i prawną za wszystkie szkody wyrządzone przez siebie.
 15. Uczestnicy zrzekają się prawa dochodzenia prawnego lub zwrotnego od organizatora w razie wypadku lub poniesionej szkody.

 

Wiceprezes (a w latach 2018-2024 prezes) Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *