Imprezy rowerowe w 2023 roku

Uczestnicy Gliwicyklu#50 na gliwickim rynku

Przedstawiamy podsumowanie imprez organizowanych przez nasze stowarzyszenie w ubiegłym roku.

W 2023 r. w porównaniu z rokiem 2022 obserwujemy rosnącą tendencją rowerowych aktywności w Gliwicach i okolicy. Pojawiły się również nowe pomysły, które mamy nadzieję, wpiszą się na stałe w nasze rowerowe kalendarze. Kontynuowaliśmy również z sukcesami sprawdzone formy, dobrze odbierane przez uczestników naszych wycieczek, ze sztandarowym Śląskim Świętem Rowerzysty.

Imprezy zaplanowane i zrealizowane

Z planów na miniony rok z sukcesem udało się zrealizować następujące imprezy:

  1. Śląskie Święto Rowerzysty – czerwcowy wspólny przejazd z Chorzowa z Parku Śląskiego na rynek w Gliwicach – ustanowionym nowym rekordem 950 rowerzystów i rowerzystek!
  2. Gliwicka Masa Krytyczna – jedyny duży przejazd przez nasze miasto, który odbył się tradycyjnie 22 września w Europejski Dzień Bez Samochodu, z korowodem 158 rowerów. W ubiegłorocznej edycji  zwracaliśmy uwagę na problem dojazdu rowerem do Śródmieścia z dzielnic północnych. Podczas budowy centrum przesiadkowego „zapomniano” wybudować dojazdowej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Tarnogórskiej i Toszeckiej.
  3. Gliwicykl – od marca do września zorganizowaliśmy 14 wycieczek tematycznych, z czego mniej niż połowa dotykała tematów w Gliwicach, a w większość była wyjazdowa w teren przyległy. Zaproponowe długości tras przeplatały się od miejskich kilkunasto-kilometrowych, poprzez trasy ponad 30-kilometrowe po okolicy i tych była większość, po dwie najdłuższe wycieczki 70-kilometrowe w kierunku Rud Raciborskich oraz Wielowsi. W 2023 roku odbył się jubileuszowy przejazd. Zorganizowaliśmy 50-ty Gliwicykl , gromadząc na trasie przejazdu rekordowo 81 uczestników.
  4. Gliwicykl Po Ćmoku – w minionym roku udało nam się zorganizować 10 tras. Były to trasy skupiające się na tematyce związanej z Gliwicami, jak wycieczka po historii byłych kin lub zegarów, ale nie zabrakło jazdy offroadowej po okolicy. Jazdy z włączonymi lampkami na starcie, nie mogliśmy się pochwalić między czerwcem, a wrześniem, resztę roku doświetlając różne nawierzchnie tras. Długość wypadów wieczornych wynosiła średnio 24km, gdzie liczba uczestników była mniej więcej na tym samym poziomie, jak w roku ubiegłym.
  5. Bivicykl – na tym polu również, można było zauważyć lekki wzrost liczby wypadów na nocowanie poza domem. Odbyło się 9 zgrupowań, gdzie można było nocą przebywać na łonie natury. Znów skorzystano z możliwości programu „Zanocuj w lesie”, także znowu pierwszy biwicykl odbył się na początku stycznia. Obserwujemy wzrostową tendencję, organizowania spania w hamakach, tudzież rozbijania namiotów, w bardziej chłodne miesiące. W zeszłym roku najczęściej nawiedzanym miejscem był las przy Ośrodku Wypoczynkowym Czechowice.
  6. Szosocykl – to nowość, o której poniżej.

Fotorelacje, a także filmiki z powyższych imprez możecie znaleźć na naszym fanpage, przeglądając dyskusje do minionych wydarzeń (Facebook) oraz w dyskusji do wydarzenia Śląskiego Święta Rowerzysty pod linkiem: https://www.facebook.com/events/1318479912434583/?ref=newsfeed

Nowości

Jak co roku próbujemy realizować nowe pomysły zwiększające atrakcyjność imprez. Tak też się stało i w roku 2023 r. Krótkie przypomnienie historii ewolucji wycieczek Rowerowych Gliwic:

  • W 2020 r. pojawiły się wycieczki po zmroku pod hasłem Gliwicykl Po Ćmoku, jest to cykl który jest kontynuowany.
  • W 2021 r. odbył się start programu z noclegiem w lesie Bivicykl, które były nadal realizowane w roku ubiegłym.
  • W 2022 r. eksperymentalnie pojawił się dwukrotnie Hulacykl, który był zorganizowany z naciskiem na młodszych uczestników ruchu dwóch kółek oraz zachętą do wspólnego rodzinnego spędzenia czasu. Niestety w zeszłym roku nie było reedycji tego cyklu, ale mamy nadzieje, że przyszły rok pozwoli na powrót tej formuły.
  • W 2023r nowością był Szosocykl, czyli coś dla kręcących nieco szybciej na rowerach o wąskich oponach. Odbyły się do tej pory trzy tego typu przejazdy: pierwszy z grupą śmiałków do spróbowania czegoś nowego w Gliwicach wystartował pod koniec lipca, następne spotkania odbyły się w sierpniu oraz wrześniu. Były to przejazdy długości w granicach 47-62 km. Na pierwszej tego typu przejażdżce pojawiło się 12 uczestników. Trasy wiodły ze zrozumiałych względów w dużej mierze drogami asfaltowymi. Wybrane pętle odbywały się po mniej ruchliwych miejscowościach w powiecie gliwickim. Grupa uczestników była wyrównana i świetnie się razem jechało. Ćwiczyliśmy elementy poruszania się w peletonie jak „jazda na kole” czy zmiana pary prowadzącej. Oczywiście wszystko w bezpiecznej jeździe pod okiem kolegi z Rowerowych Gliwic, który wymyślił nową formułę spotkań na dwóch kółkach.

Dołącz do nas!

Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rosnących apetytów mieszkańców i mieszkanek miasta (również gości z innych miast, którzy często bywają na naszych jazdach). Nadal borykamy się z kilkoma ograniczeniami z naszej strony, aby np. częściej organizować dłuższe wycieczki.

Staramy się sprostać zadaniu, głównie stawiając na pierwszym miejscu na bezpieczeństwo jak i krzewić dobre postawy jazdy na rowerze. Kto był już z nami na wypadach, ten doskonale o tym wie. Dlatego chcemy, aby zawsze były zachowane odpowiednie proporcje liczby osób z zabezpieczenia do liczby uczestników w danej grupie oraz dla osób, które z powodu awarii sprzętu lub organizmu muszą w ciągu wycieczki pozostawić grupę główną z tyłu (nikogo nie zostawiamy, choć zdarzają się czasem beznadziejne przypadki). Przypominamy, aby dbać o rowery, bo jak mieliśmy okazję odczuć to na wycieczkach, potrafią się zepsuć w najmniej oczekiwanych momentach np. długo niesmarowane łańcuchy czy linki (zapasową oponę też warto mieć pod swoją średnicę koła!)

Cały czas szukamy zainteresowanych osób, które mogłyby dołączyć do organizatorów naszych imprez. Jeśli chcesz popularyzować jazdę na rowerze, proponować i poznawać ciekawe trasy daj znać. Zapraszamy do naszego grona, aby inni mogli częściej korzystać z organizowanych wypadów rowerowych. Wystarczy napisać parę słów w naszych kanałach na fb lub stronie internetowej, albo zamienić parę słów na naszych cyklicznych rajzach. Jeśli jesteś osobą, która woli analizować projekty, czy brać udziały w warsztatach roboczych z projektantami przyszłych inwestycji rowerowych – też zapraszamy! 🙂

Integracja

Wszystkie powyższe aktywności są przybliżeniem nie tylko naszych dokonań w minionym roku. Są przede wszystkim zachętą przy okazji poznawania różnych miejsc i tras, do poznawania rzeszy ludzi mających wspólną pasję. Kto wie, może na kolejnym wypadzie poza miasto napotkamy niespodziewanie swojego sąsiada czy starego znajomego? Być może okaże się, że jedna wycieczka zaowocuje długotrwałą przyjaźnią. Dajemy wam możliwość poznania ludzi z okolicy co stwarza i umacnia brać rowerową.

Podsumowując, dużo się dzieje na różnych polach aktywności. Życzymy wam jak i nam, mnóstwa przygód, pięknej pogody do kręcenia się po okolicy bliższej i dalszej, realizacji celów no i tych pięknych endorfin z jazdy na rowerze.

Wiceprezes Rowerowych Gliwic, od początku swojej działalności w stowarzyszeniu zaangażowany w organizację imprez rowerowych. Jest Instruktorem Turystyki Kwalifikowanej o specjalności turystyka rowerowa. Od młodych lat pasjonat jazdy na rowerze MTB. Od lat organizator cyklicznej akcji charytatywnej w miejscu pracy. Chętnie udziela się społecznie. Zawodowo związany z telekomunikacją. W czasie wolnym kinoman.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *