Jedenasty sezon GMK za nami

Przejazd rowerzystów podczas Śląskiego Święta Rowerzysty (16 czerwca)

Dzisiaj zakończyliśmy jedenasty sezon Gliwickiej Masy Krytycznej. Był to jednocześnie trzeci sezon GMK odkąd odpowiedzialność za Masę wzięła na siebie Gliwicka Rada Rowerowa.

Podsumowanie roku

W 2019 roku, po raz pierwszy historii GMK, zorganizowaliśmy przejazd, który w całości odbył się poza Gliwicami – 22 września, w Dzień bez Samochodu odbył się przejazd fragmentem trzeciego etapu Tour de Pologne, podczas którego przejechaliśmy przez Knurów, Gierałtowice, Przyszowice i Zabrze. Łącznie w 2019 roku odbyło się 9 przejazdów, w których średnio uczestniczyło 85,7 osoby. Trzykrotnie udało się przebić liczbę 100 uczestników:

  • w październiku – 146 osób (Nocna Masa Krytyczna),
  • w kwietniu – 120 osób (Masa Krytyczna połączona z akcją znakowania rowerów przez Straż Miejską),
  • w czerwcu – 102 osoby (Śląskie Święto Rowerzysty).

Średnia długość trasy wyniosła 15,7 km. Najdłuższym przejazdem był, podobnie jak rok wcześniej, przejazd na Śląskie Święto Rowerzysty (37 km), a najdłuższym przejazdem po Gliwicach była lipcowa Kwiatowa Masa Krytyczna (16,8 km). Najkrótsza była natomiast Mikołajkowa Masa Krytyczna, która liczyła zaledwie 6,2 km.

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy rowerzystom z Wycieczek Rowerowych ŚląskZabrzańskiej Masy KrytycznejMiejskiej Bibliotece Publicznej, Policji i Straży Miejskiej za współpracę przy organizacji GMK. Dziękujemy również Wam – rowerzystom – za tak liczny udział w Masie, bez Was nie byłoby Gliwickiej Masy Krytycznej.

Co w przyszłym roku?

W 2020 roku planujemy zorganizować 9 przejazdów, z których pierwszy zaplanowaliśmy na 3 kwietnia. Już teraz przygotowujemy się do trzeciej edycji Śląskiego Święta Rowerzysty, mamy również nadzieję na kontynuowanie współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w ramach Odjazdowego Bibliotekarza.

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *