Zapraszamy na Gliwicką Masę Krytyczną 2023

Zbiórka przed GMK w 2022 roku

Z okazji Dnia bez Samochodu (22 września), który wieńczy Europejski Tydzień Mobilności, zapraszamy Was do udziału w Gliwickiej Masie Krytycznej. Podczas tegorocznej Masy chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na problem dojazdu rowerem do Śródmieścia z dzielnic północnych, ponieważ podczas budowy centrum przesiadkowego „zapomniano” wybudować dojazdowej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Tarnogórskiej i Toszeckiej.

Formuła

Tegoroczna Masa Krytyczna będzie mieć formę wspólnego przejazdu rowerzystów po trasie liczącej około 13 km. Przejazd rozpocznie się o 18.00 na placu Krakowskim, a zakończy się na Rynku. Będzie on zabezpieczony przez Policję, Straż Miejską oraz lotną, rowerową służbę porządkową w pomarańczowych kamizelkach. Tempo będzie umiarkowane, dlatego zapraszamy do udziału całymi rodzinami. Pełny regulamin wydarzenia można przeczytać tutaj.

Trasa i postulaty

Podczas GMK 2023 chcemy zwrócić uwagę władz oraz gliwiczan przede wszystkim na problem dojazdu rowerem do Śródmieścia, a w szczególności dworca kolejowego i autobusowego. I właśnie dlatego z placu Krakowskiego udamy się w kierunku ulicy Tarnogórskiej, by tą ulicą przejechać aż do Radiostacji, skąd udamy się na Kopernik, z którego do centrum wrócimy ulicy Toszecką. Zarówno ulica Tarnogórska, jak i Toszecka to ulice, gdzie infrastruktura rowerowa potrzebna jest na już. W przypadku ulicy Tarnogórskiej rozwiązaniem szybkim, skutecznym i tanim jest utworzenie pasów ruchu dla rowerów na jezdni, natomiast w przypadku ulicy Toszeckiej konieczna jest budowa wydzielonej drogi dla rowerów.

W dalszej części przejazdu przejedziemy miejskimi patoautostradami, czyli ulicami Dworcową, Mikołowską i Wrocławską. W Śródmieściu nie powinno być żadnych ulic o 3 pasach w jednym kierunku, które zachęcają kierowców do znaczącego przekraczania prędkości, a odzyskaną przestrzeń należy przeznaczyć dla pieszych i rowerzystów oraz na zieleń, jednocześnie raz na zawsze likwidując miejsca parkingowe wyznaczone na chodnikach.

Na koniec przejedziemy ulicą Kościuszki, skąd udamy się m.in. przez woonerf na ulicy Siemińskiego w kierunku mety usytuowanej na Rynku. Ulica Kościuszki to w naszej ocenie ulica idealnie skrojona pod pasy ruchu dla rowerów, za czym przemawia nie tylko jej stosunkowo duża szerokość, ale również brak możliwości wytyczenia drogi dla rowerów poza jezdnią.

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *