Najlepsze rowerowe projekty w GBO2024

Rozpoczęło się już  głosowanie na projekty Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok. Przygotowaliśmy listę inicjatyw rowerowych i okołorowerowych, na które naszym zdaniem warto zagłosować. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w głosowaniu – będzie nam bardzo miło, jeżeli zdecydujesz się poprzeć jeden z proponowanych przez nas projektów.

Zasady głosowania

Głosować w Gliwickim Budżecie Obywatelskim może każdy mieszkaniec i mieszkanka Gliwic, bez względu na wiek. Nie liczy się adres zameldowania – wystarczy adres zamieszkania na terenie miasta. Głosować można online na platformie DecydujmyRazem lub papierowo w urzędzie, Centrum 3.0 i wybranych filiach bibliotek miejskich. Nieważne w której dzielnicy mieszkasz – możesz poprzeć projekt z dowolnej z nich. Zgodnie z regulaminem GBO jedna osoba może oddać jednorazowo dwa głosy: jeden na projekt ogólnomiejski, a drugi na wybrany projekt dzielnicowy. Czas na głosowanie jest do 14 września.

Projekt ogólnomiejski

W tym roku nasze dwa projekty ogólnomiejskie nie zostały dopuszczone do głosowania, pisaliśmy o tym tutaj: Pasy rowerowe i kontraruchy nie dla Gliwic? Nasze odwołanie do Prezydenta Miasta. W związku z tym zachęcamy do poparcia projektu 032 Odnowienie sceny w parku przy ul. Chorzowskiej. Park przy ul. Chorzowskiej jest bardzo popularnym celem wycieczek rowerowych, co potwierdzają oblegane stojaki rowerowe. Wierzymy, że rewitalizacja tego terenu będzie również z korzyścią dla rowerowych mieszkańców.

Pełny parking rowerowy przy tężni solankowej w parku

Projekty dzielnicowe

W tym roku mamy do wyboru kilka dzielnicowych projektów, które mogą zainteresować osoby na rowerach. Poniżej 4 projekty dzielnicowe, które mogą Was zainteresować. Przypominamy, że możesz poprzeć projekt dzielnicowy z dzielnicy innej niż w której mieszkasz. 

Kopernik: Remont fragmentu drogi dla rowerów na ul. Oriona (nr projektu 245) 

Zgłoszony przez nas projekt zakłada wymianę nawierzchni na asfaltową oraz korekcję łuku (wyprofilowanie go na łagodniejszy). Obecnie nawierzchnia jest w kiepskim stanie, a w pobliżu drogi dla rowerów stoją znaki o które łatwo zahaczyć. Popierając ten projekt możesz poprawić komfort oraz bezpieczeństwo osób na rowerach. Lokalizacja projektu. Zagłosuj. 

Obecnie droga rowerowa jest wykonana z kostki brukowej – możesz to zmienić popierając nasz projekt!

Łabędy: Remont drogi gruntowej prowadzącej od ul. Rzeczyckiej do Ligoty Łabędzkiej (nr projektu 258)

Ta droga jest bardzo popularna wśród rowerzystów/ek jadących w stronę Rzeczyc czy Pławniowic. Jej remont powinien ułatwić weekendowe wycieczki za miasto. Ponadto, w opisie projektu czytamy: wniosek ma na celu poprawę warunków poruszania się drogą gruntową rowerzystów i pieszych, którzy ostatnio mają poważny problem z jej przejezdnością. Ewentualne uzupełnienie ubytków powinno być powiązane z przyjęciem przez Zarząd Dróg Miejskich jasnych zasad jej użytkowania, zapobiegającym jej niszczeniu. Wydatkowanie środków publicznych będzie zasadne jeśli droga gruntowa będzie służyć rowerzystom i pieszym, a sporadycznie, pojazdom rolniczym, dojeżdżającym do pól uprawnych. Lokalizacja projektu.

Szobiszowice: Modernizacja skrzyżowania (nr projektu 009)

Projekt zakłada wyniesienie skrzyżowania ul. Uszczyka z ul. Dworską. Te ulice są objęte strefą 30, znajdują się w pobliżu szkoły podstawowej nr. 20 oraz przebiega przez nie popularny czerwony szlak rowerowy. Uspokojenie ruchu zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły oraz osób na rowerach. Lokalizacja projektu.

skrzyżowanie ul. Uszczyka z ul. Dworską

Stare Gliwice: Wiata rowerowa przy ZSP nr 13 (nr projektu 135)

Projekt zakłada stworzenie wiaty rowerowej na terenie ZSP nr 13. Wnioskodawca proponuje, aby wiata była zbudowana z takich samych materiałów jak wiata rowerowa przy ZSO nr 2 w Łabędach. Wierzymy, że kształtowanie postaw dotyczących mobilności powinna rozpoczynać się od najmłodszych lat. Wiata rowerowa powinna skutecznie zachęcić uczniów do dojazdów rowerem do szkoły. Lokalizacja projektu.

Zachęcamy wszystkie osoby poruszające się po mieście rowerem do oddania głosu na opisane projekty i zmobilizowali do głosowania także swoje rodziny (dzieci też mogą głosować!)  i znajomych.

 

Wiceprezes Rowerowych Gliwic. Jest pomysłodawcą i organizatorem wyścigów komunikacyjnych. Zawodowo związany z bankowością, a prywatnie interesuje się zrównoważoną mobilnością i wyzwaniami współczesnych miast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *