Ulica Zwycięstwa naszych marzeń

Ulica Piotrkowska w Łodzi

1 września rozpoczęły się miesięczne konsultacje na temat zagospodarowania ulicy Zwycięstwa. Obecnie, ta zdominowana przez samochody, ulica jest w katastrofalnym stanie. Jest jednak szansa, że to się niebawem zmieni.

Nasz wizja ulicy Zwycięstwa

Marzy nam się ulica Zwycięstwa całkowicie wolna od samochodów (z oczywistymi wyjątkami, jak służby, dostawcy, autobusy i mieszkańcy). Wiemy jednak, że dla wielu gliwiczan taka zmiana może być zbyt radykalna, dlatego uważamy, iż właściwie byłoby zamknięcie ul. Zwycięstwa dla samochodów na odcinku od Rynku do ul. Wyszyńskiego, a na pozostałym odcinku utworzenie dwóch jednokierunkowych pasów ruchu dla rowerów (najlepiej o innej nawierzchni, niż jezdnia dla samochodów) oraz wprowadzenie „strefy 30”, obejmującej ul. Zwycięstwa i przyległe uliczki. Oczywiście całe rozwiązanie musi być tak pomyślane, żeby ulica Zwycięstwa była przejezdna rowerem/e-hulajnogą w obu kierunkach na całej długości (obecnie odcinek od pl. Inwalidów Wojennych do ul. Dolnych Wałów jest jednokierunkowy dla rowerzystów). Kwestią do ewentualnego rozważenia byłoby jeszcze wprowadzenie ruchu jednokierunkowego dla samochodów na odcinku od ul. Wyszyńskiego do dworca PKP, co znacznie zmniejszyłoby część ul. Zwycięstwa zajmowaną przez jezdnię, choć wymusiło częściową zmianę przebiegu linii autobusowej A4.

Przekrój ulicy Zwycięstwa (odcinek pomiędzy ul. Wyszyńskiego a dworcem)

Poza kluczowymi sprawami związanymi z organizacją ruchu, ważne jest też, aby znacznie zwiększyć liczbę elementów małej architektury i zieleni, czyli:

  • stojaków rowerowych (najlepiej w parach po 2 co kawałek),
  • szpalerów drzew,
  • kwietników,
  • publicznych ławek i koszy,
  • miejsc na ogródki gastronomiczne.

Umiejętne ustawienie elementów małej architektury powinno też pomóc ograniczyć spory problem z nielegalnym parkowaniem.

Jak Ty możesz pomóc?

Od 1 do 30 września trwają internetowe konsultacje, w których wziąć udział mogą zarówno mieszkańcy Gliwic, jak i przyjezdni. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału wszystkich, którzy popierają naszą wizję zagospodarowania ulicy Zwycięstwa. Konsultacje odbywają się pod adresem:
https://decydujmyrazem.gliwice.pl/zagospodarowanie-terenu-zwyciestwa-dubois

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *