Niemożność skrętu w lewo przez zbyt inteligentną sygnalizację

Ostatnie lata to okres masowego wdrażania tzw. inteligentnych sygnalizacji świetlnych, które dzięki specjalnym detektorom są w stanie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na skrzyżowaniu. Nie sposób zaprzeczyć, że takie sygnalizacje mają wiele zalet, mają też niestety swoje wady.

Często zdarza się, że podczas kalibracji detektorów nie sprawdzono czy czujniki wykrywają rowery, w efekcie czego ich nie wykrywają. Pal licho jeżeli jedziemy w kierunku często wybieranym przez samochody, jednakże kiedy zdarzy nam się chęć zjazdu w kierunku rzadko wybieranym przez samochody to możemy utknąć na skrzyżowaniu na dobre.

Jednym ze skrzyżowań, gdzie detektory nie są wystarczająco czułe, jest skrzyżowanie ulicy Gliwickiej z Zabrską w Paniówkach, którego zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (przypuszczalnie pozostałe światła na DK44 obarczone są tymi samymi problemami). Zwróciliśmy się do GDDKiA z prośbą o dokonanie stosownych zmian. Oto jaką otrzymaliśmy odpowiedź:

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *