Automatyczne detekcja rowerzystów obok Teatru

Montaż videodetektorów przy przejeździe dla rowerzystów obok teatru

Kilka dni temu zakończył się montaż automatycznej detekcji pieszych i rowerzystów na skrzyżowaniu ulicy Nowy Świat z ulicą Sikornik, czyli skrzyżowaniu obok Teatru Miejskiego. Postanowiliśmy przyjrzeć się nie tylko samej detekcji, ale również zastosowanemu programowi sygnalizacji świetlnej.

Na skrzyżowaniu Nowy Świat/Sikornik zamontowane zostały 3 videodetektory:

  • w kierunku północnym wykrywający pieszych i rowerzystów chcących przejść/przejechać przez ul. Nowy Świat,
  • w kierunku południowo – wschodnim wykrywający pieszych i rowerzystów chcących przejść/przejechać przez ul. Nowy Świat i ul. Sikornik,
  • w kierunku południowo – zachodnim wykrywający pieszych i rowerzystów chcących przejść/przejechać przez ul. Sikornik.

Wedle naszych obserwacji detektory działają prawidłowo, choć wolelibyśmy, żeby delikatne skorygować kierunki 2 z nich (północnego i południowego – zachodniego), tak aby piesi i rowerzyści byli wykrywani szybciej.

Nieco gorzej natomiast wygląda sprawa z programem sygnalizacji świetlnej. W czasie kiedy zapala się zielone na przejeździe dla rowerzystów przez ul. Nowy Świat to zapala się również zielone dla samochodów jadących od ul. Sikornik (nawet jeśli ich nie ma), co blokuje zapalenie się zielonego na przejeździe dla rowerzystów przez tę ulicę. Takie rozwiązanie uniemożliwia przejazd rowerem przez to skrzyżowanie za jednym zamachem.

Kolejnym problemem tego skrzyżowania jest lokalizacja lampy ulicznej i wspornika sygnalizacji świetlnej – stoją mniej więcej na środku naturalnego toru jazdy roweru.

Mijający rok jest przełomowy dla automatycznej detekcji rowerzystów w Gliwicach – rok temu było to rozwiązanie w ogólne nieznane w Gliwicach, a obecnie stosowane jest na około połowie przyjazdów dla rowerzystów z sygnalizacją świetlną. Co więcej, w przyszłym roku planowane są dalsze inwestycje w tym zakresie, co pozwala mieć nadzieję, że za rok rowerzyści w Gliwicach już nigdzie nie będą musieć korzystać z przycisków.

Wiceprezes (a w latach 2018-2024 prezes) Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *