Przetarg na 7 km nowej infrastruktury rowerowej

Fragment drogi dla rowerów wzdłuż ul. Toszeckiej oddany do użytku w 2019 roku

15 kwietnia gliwicki Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na projekty łącznie 7 km dróg dla rowerów: 5 km wzdłuż Toszeckiej i 2 km wzdłuż Strzelców Bytomskich. Jest to największe tego typu zamówienie w historii naszego miasta.

Toszecka

W 2019 roku na zlecenie magistratu została opracowana koncepcja ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Toszeckiej na odcinku od ul. Oriona do ul. Rekreacyjnej (czyli drogi prowadzącej do ośrodka wypoczynkowego „Czechowice”). Koncepcja ta przewiduje budowę asfaltowego ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 4 m po zachodniej stronie ul. Toszeckiej za pasem drzew. Długość odcinka, dla którego powstała koncepcja, to 4,1 km, ale za sprawą m.in. naszego lobbingu podjęto o przedłużeniu planowanej CPR z obu stron, dzięki czemu prace projektowe obejmą odcinek od McDonald’sa (gdzie kończy się oddana w 2019 roku droga dla rowerów) do ul. Wakacyjnej (gdzie bocznymi drogami można pojechać w kierunku Przezchlebia).

Strzelców Bytomskich

W 2019 roku na zleceniu magistratu opracowana została koncepcja CPR wzdłuż ul. Strzelców Bytomskich na odcinku od ul. Zakątek Leśny do ul. Grzybowej. Koncepcja ta przewiduje budowę asfaltowego ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 4 m po wschodniej stronie ul. Strzelców Bytomskich za rowem. Długość odcinka, dla którego powstała koncepcja, to 1,2 km. Proponowaliśmy, aby planowany CPR dociągnąć do skrzyżowania ul. Strzelców Bytomskich z ul. Nad Łąkami, co zapewniłoby lepsze możliwości dojazdu do zachodniej części Czechowic, ale miasto na to nie przystało. Zdecydowano się natomiast na zwiększenie zakresu o odcinek ul. Strzelców Bytomskich na terenie samych Łabęd, co wydłuży długość inwestycji do 2 km.

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *