Przetarg na budowę drugiego etapu obwodnicy południowej

Lokalizacja inwestycji

Kilka dni temu Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na budowę drugiego etapu obwodnicy południowej, czyli odcinka pomiędzy nowym rondem na ul. Bojkowskiej a węzłem autostradowym Gliwice Sośnica, biegnącego częściowo w śladzie ul. Okrężnej.

Rowerowa część inwestycji

W ramach inwestycji ma powstać nowa droga dla rowerów, która będzie odgałęzieniem od istniejącej DDR przy ul. Bojkowskiej i będzie biec aż do samej ul. Pszczyńskiej. Niestety nie będzie możliwości przedostatnia się na drugą stronę ul. Pszczyńskiej do zakładów znajdujących się przy numerach 303-311, choć brakuje tutaj jedynie 2 przejazdów dla rowerzystów w miejscach, gdzie są już przejścia dla pieszych.

Zaprojektowana DDR będzie wykonana z asfaltu, mieć szerokość 2,5 m i znajdować się przy samym chodniku, a od jezdni oddzielać będzie ją pas zieleni. W rejonie przejazdów dla rowerów przewidziano wykorzystanie krawężników wtopionych. Pewną niedogodnością będzie nawierzchnia zjazdów przecinających DDR, która będzie wykonana z kostki betonowej. Niestety nie przewidziano zachowania w takich miejscach ciągłości nawierzchni DDR pomimo iż takie rozwiązanie było już wcześniej stosowane w Gliwicach. Detekcja rowerzystów na przejazdach z sygnalizacją świetlną będzie odbywać się za pomocą pętli indukcyjnych.

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *