Imprezy rowerowe w 2021 roku

Gliwicykl #34 - Dzierżno Duże

Znów czas podsumowań, wspomnień, statystyk, zestawienia planów oraz przedsięwzięć zrealizowanych przez Gliwicką Radę Rowerową.

Rok 2021 możemy uznać za zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Swój główny plan zrealizowaliśmy, choć wymagało to bieżącego dostosowywania się i poruszania pomiędzy ograniczeniami wynikającymi z pandemicznych obostrzeń oraz innych problemów organizacyjnych (o czym bardziej szczegółowo nieco dalej).

Imprezy zaplanowane i zrealizowane

Z głównych planów na miniony rok szczęśliwie udało się zrealizować następujące imprezy:

  1. Śląskie Święto Rowerzysty 2021 – wspólny przejazd z Gliwic do Parku Śląskiego w Chorzowie.
  2. Nocna Masa Krytyczna – jedyna w tym roku Gliwicka Masa Krytyczna, w wydaniu nocnym, którą udało się przeprowadzić w Europejski Dzień Bez Samochodu (22 września).
  3. Gliwicykl – od maja do października zorganizowaliśmy 7 wycieczek, z czego większość dotyczyła lokalnych atrakcji (dystanse od 23 do 44 km), a ostatnia była zapowiedzianą wyprawą na Górę św. Anny (dystans powyżej 100 km).
  4. Gliwicykl Po Ćmoku – zainicjowany w poprzednim roku cykl wycieczek nocnych, z których większość prowadziła za miasto, zahaczając głównie o okoliczne lasy; od lipca do grudnia udało się zrealizować 9 takich wycieczek, z czego dwie ostatnie z akcentami mroźnymi i świątecznymi (mikołajkowa oraz świąteczno-noworoczna).
Gliwicykl Po Ćmoku #11 – mikołajkowy

Plany niezrealizowane

Porównując liczbę uczestników naszych imprez cyklicznych zauważamy stały trend rosnący, który w szczycie sezonu osiąga ok. 70 osób. Niesie to ze sobą pewne konsekwencje. Dla zachowania akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa musimy angażować do zabezpieczenia przejazdu coraz więcej członków „służby porządkowej”. Ze względu na „braki kadrowe” wybór terminów imprez oraz tras był uzależniony od dostępności odpowiedniej liczby osób do pomocy. W związku z tym nie udało się zorganizować wycieczek cotygodniowych (a chcieliśmy) ani dłuższych (>70 km) wypraw w okresie największego zainteresowania (sucho, ciepło, najlepiej w sezonie urlopowym). Jeśli zatem chciałbyś/chciałabyś dołączyć do ekipy organizatorów i dać innym szansę jeszcze bardziej regularnego cieszenia się wspólnymi przejażdżkami, to zapraszamy do współpracy.

Uwaga! Bonus!

W maju Lasy Państwowe wprowadziły program „Zanocuj w lesie”, umożliwiający legalny biwak w wybranych obszarach leśnych i na ściśle określonych zasadach. Dokładnie 1 maja o północy nasz patrol rozbił pierwszy obóz w jednym z najpiękniejszych pobliskich leśnych zakątków. Po wakacyjnym sprawdzeniu wszystkich wyznaczonych miejscówek w promieniu 30 km od Gliwic, po wielu dyskusjach na temat istoty organizowania imprez rowerowych, zrodziła się kolejna koncepcja sięgnięcia po coś nowego i świeżego.

01.05.2021 r. – nasz pierwszy poranek na obszarze „Zanocuj w lesie”

Tak oto powstał Bivicykl – cykliczna impreza, która ma pomóc w rozpoczęciu swojej przygody z programem „Zanocuj w lesie”, z jednoczesnym wykorzystaniem roweru do celów transportowych. Pierwsze dwa Bivicykle udało się zorganizować w listopadzie, trzeci na przełomie roku, a ze względu na zadowolone miny dotychczasowych uczestników, na pewno odbędą się kolejne.

Bivicykl #01
Bivicykl #02

 

Ratownik w Stowarzyszeniu Ratowniczym NEMO, instruktor turystyki kwalifikowanej o specjalności turystyka rowerowa, w latach 2020-23 koordynator ds. imprez rowerowych Rowerowych Gliwic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *