Spotkanie nr 22

Spotkanie Gliwickiej Rady Rowerowej nr 22.

  1. Ewa Lutogniewska poinformowała o swoim udziale w konferencji międzynarodowej we Lwowie – Veloforum, która odbędzie się jeszcze w październiku. Jednogłośnie uzyskała prawo do reprezentowania GRR.
  2. Witold Kapuściński przedstawił ostateczne wersje pism do Urzędu Miasta. Poprzednie wydział PU wyznaczony przez Prezydenta do kontaktowania się z GRR przesyłał do ZDM. Ponieważ okazało się, że wyznaczono tam osobę zajmującą się sprawami rowerowymi, uzgodniono, że Witold postara się zaprosić tę osobę na kolejne spotkanie GRR.
  3. ZDM planuje objazd dróg rowerowych w celu ustosunkowania się do naszych audytów – wskazane by było wziąć udział w tych objazdach, żeby na miejscu uzgadniać odpowiednie rozwiązania.
  4. W krótkiej dyskusji na temat stosowania znaków „mini” dla rowerzystów nie doszliśmy do konkretnych wniosków – trzeba by prześledzić obowiązujące przepisy i rozwiązania w innych miastach.
  5. W kilku miejscach wskazane byłoby dopuszczenie ruchu rowerowego na ulicach jednokierunkowych „pod prąd” – w Radomiu tak jest na wszystkich (?) drogach jednokierunkowych w mieście. Sprawa jest do przeanalizowania.
  6. Przetarg na projekt drogi rowerowej Centrum-Sośnica wygrała firma DROGTECH. Trzeba sprawdzić, czy jesteśmy ujęci w SIWZ jako konsultanci, a w razie gdyby tak nie było, trzeba nawiązać bezpośredni kontakt z projektantem oraz zwrócić uwagę wydziałowi IR, żebyśmy byli ujmowani w SIWZ.
  7. Po ostatnich zmianach prawnych droga dla rowerów może stać się uchwałą Rady Gminy drogą publiczną i mieć z tego tytułu dodatkowe uprawnienia przy realizacji, ale powinna być wtedy ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego.
  8. Zgodnie z propozycją Witolda Czempiela ustanowienia nagrody „Firma przyjazna rowerzystom”, którą nadawałaby GRR postanowiono zobowiązać Witka do przygotowania regulaminu nagrody oraz propozycji jej realizacji.
  9. W sezonie zimowym trzeba powrócić do ogólnodostępnych prelekcji propagujących sprawy rowerowe wśród zainteresowanych mieszkańców Gliwic. Odbywałyby się one (30 min.) w trakcie spotkań GRR np. o godz. 19.00. W dyskusji stwierdzono, że pierwsza z nich odbędzie się w styczniu 2015 r.
  10. W dyskusji na temat dalszych planów GRR na kolejny rok podkreślono konieczność systematycznych audytów dróg rowerowych jako podstawowej działalności w terenie.
  11. Piotr Rościszewski poinformował o koncepcji parkingów rowerowych GZM zarówno dla prywatnych rowerów, jak i rowerów miejskich – w trzech kategoriach (miejskie, osiedlowe i pozostałe).

Pomysłodawca utworzenia Gliwickiej Rady Rowerowej oraz jej Wiceprezes w latach 2018-2022, przodownik turystyki kolarskiej, instruktor przewodnictwa i krajoznawstwa, aktywista Oddziału Uczelnianego PTTK, zawodowo lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *