Na co rowerowego głosować w GBO?

Dzisiaj rozpoczyna się głosowanie w ramach tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród ponad 200 projektów do wyboru Waszej uwadze polecamy szczególnie 2 z nich.

„Droga rowerowa” – osiedle Obrońców Pokoju

Wizualizacja proponowanej DDR

Naszą pierwszą rekomendacją jest droga dla rowerów łącząca drogę dla rowerów przy ul. Tarnogórskiej z ul. Przydrożną. Proponowana przez nas DDR biegłaby wzdłuż jednej z łącznic umożliwiających wjazd na DK88, a jej długość to około 200 m.

Obecnie znajduje się tam wyłącznie wąski i bardzo zniszczony chodnik. Koszt tej inwestycji to 197 tys. zł (budżet osiedla to 222 tys. zł).

Link do wniosku.

„Detekcja rowerzystów” – osiedle Ligota Zabrska

Liczydło rowerowe w Łodzi

Naszą drugą rekomendacją jest zadanie obejmujące montaż wideodetektorów przy dwóch przejazdach dla rowerów na skrzyżowaniu ulicy Kujawskiej z Panewnicką (w tym miejscu schodzą się drogi dla rowerów z 3 kierunków) wraz z montażem liczydła rowerowego za skrzyżowaniem. Dzięki montażowi wideodetektorów znacznie wzrosną szanse na przejechanie przez tamtejsze przejazdy dla rowerzystów bez zatrzymania. Natomiast liczydło rowerowe, zliczające rowerzystów jadących w kierunku Sośnicy, pozwoliłoby zebrać rzetelne dane na temat ruchu rowerowego na trasie do Sośnicy i byłoby pierwszym tego typu urządzeniem w regionie.

Koszt tej podwójnej inwestycji to 120 tys. zł (budżet osiedla to 157 tys. zł).

Link do wniosku.

A pozostałe osiedla?

Rowerowych projektów do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego było zgłoszonych o wiele więcej, niestety urzędnicy zweryfikowali większość z nich negatywnie i nie zostały one dopuszczone do głosowania. Szerzej o powodach odrzuceń rowerowych wniosków pisaliśmy w kwietniu.

Na szczęście regulamin GBO dopuszcza głosowanie na projekty z innych dzielnic niż ta w której się mieszka, więc każdy gliwicki rowerzysta może zagłosować na proponowane przez nas projekty.

Najważniejsze zasady głosowania

  • Głosowanie trwa od 4 do 25 czerwca,
  • Głosować mogą mieszkańcy Gliwic (nie ma wymogu bycia zameldowanym),
  • Głosować mogą osoby które urodziły się w 2002 roku lub wcześniej,
  • Głosuje się na jeden projekt,
  • Można głosować na projekt z dowolnego osiedla,
  • Głos może zostać oddany elektronicznie (gliwice.eu/ankieta_budzet_2019) lub w formie papierowej (Urząd Miejski lub dowolna biblioteka).

Dlaczego warto głosować na projekty rowerowe?

Jako mieszkańcy mamy bardzo ograniczone możliwości wpływania na co będzie przeznaczony ponad miliardowy budżet Gliwic. Wybory są raz na 4 lata, a tematyka rowerowa nigdy nie była istotnym punktem kampanii wyborczej. Masy Krytyczne, poza kilkoma największymi miastami w Polsce, nie robią na rządzących żadnego wrażenia. Rowerowe referendum było do tej pory przeprowadzone wyłącznie w Krakowie i to tylko przy okazji referendum w sprawie budowy metra.

Pozostaje Budżet Obywatelski, gdzie projekty rowerowe są co prawda bardzo malutkie, ale tutaj nie tylko chodzi o samą ich realizację, ale również o jasny sygnał dla władz Gliwic, że obecna skala inwestycji rowerowych jest zdecydowania zbyt mała.

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *