Kandydaci na prezydenta Knurowa o rowerach

Urząd Miasta w Knurowie

Mamy już odpowiedzi kandydatów na prezydenta Knurowa na naszą rowerową ankietę wyborczą.

Pytanie nr 1

Jaka jest najpilniejsza potrzeba rowerowa w Knurowie, którą chciałby Pan zrealizować w pierwszej kolejności?

Przemysław Dulias (Kukiz’15): Uważam, ze systematyczny plan rozbudowy infrastruktury to w kontekście rowerowym najistotniejsza sprawa. Wychodzę jednak  z założenia, że moja opinia o priorytecie powstawania projektów związanych z potrzebami rowerzystów jest sprawą drugorzędną. Decyzje o tym co i w jakiej kolejności powinno powstać w kwestii udogodnień dla rowerzystów powinni podjąć sami mieszkańcy. Takie  decyzje mogą być podjęte tylko po konsultacjach społecznych. To ludzie zamieszkujący dane miasto wiedzą najlepiej czy realnym zapotrzebowaniem jest rozbudowa istniejących ścieżek rowerowych, połączenie infrastruktury rowerowej z sąsiednimi miastami,  osiedlowe stojaki na rowery, wypożyczalnia rowerów czy może zwiększenie budżetu na promowanie aktywnego stylu życia, np. iwenty rowerowe czy społeczne inicjatywy takie jakie rajdy rowerowe. Sam mam sporo pomysłów dotyczących tego zagadnienia, jednak jak podkreślam chcę aby to mieszkańcy Knurowa sami decydowali o tym na co w pierwszej kolejności przeznaczone będą środki publiczne.

Adam Rams (Wspólnie dla Knurowa): W sposób ciągły chcemy rozbudowywać funkcjonalny system ścieżek rowerowych.

Paweł Żak (PiS): (brak odpowiedzi)

Pytanie nr 2

Ile kilometrów infrastruktury rowerowej planuje Pan realizować w Knurowie w każdym roku tej pięcioletniej kadencji?

Przemysław Dulias (Kukiz’15): Samodzielnie planując kilometraż ścieżek rowerowych bez rozmowy z mieszkańcami Knurowa, wykazałbym się pewnego rodzaju arogancją. Takie decyzje powinny zapadać w atmosferze dialogu i konsultacji, z uwzględnieniem realnego zapotrzebowania, możliwości budżetowych miasta oraz opinii Knurowian.

Adam Rams (Wspólnie dla Knurowa): W najbliższym czasie powstanie blisko 5 km nowych ścieżek rowerowych.

Paweł Żak (PiS): (brak odpowiedzi)

Pytanie nr 3

Czy w Knurowie powinien powstać system publicznych wypożyczalni rowerów?

Przemysław Dulias (Kukiz’15): W chwili obecnej istotniejszą sprawą wydaje mi się skomunikowanie ze sobą (ścieżkami rowerowymi) oddalonych centrum części Knurowa, takich jak Szczygłowice czy Krywałd oraz miejscowości znajdujących się pobliżu, czyli między innymi Gliwic, Gierałtowic czy Nieborowic. A w takim przypadku należałoby gruntownie przeanalizować czy istnieje szansa stworzenia takiej infrastruktury, która byłaby przede wszystkim bezpieczna i nie wpływałaby niekorzystnie na pozostałe formy komunikacji czy transportu. Stawiam na zrównoważony rozwój transportu publicznego, osobowego i rowerowego. Dopiero wtedy należałoby się zastanowić nad ideą wypożyczalni rowerów.

Adam Rams (Wspólnie dla Knurowa): Zamierzamy uruchomić system publicznej wypożyczalni rowerów.

Paweł Żak (PiS): (brak odpowiedzi)

Pytanie nr 4

W jaki sposób planuje Pan promować rower jako środek transportu?

Przemysław Dulias (Kukiz’15): Dobrym pomysłem jest organizacja np. cyklicznych rodzinnych rajdów rowerowych pod patronatem Prezydenta Miasta Knurów, stworzenia mini miasteczka szkoleniowego dla najmłodszych użytkowników jednośladów oraz większy nacisk na świadomość społeczną w użytkowaniu ekologicznych środków komunikacji.

Adam Rams (Wspólnie dla Knurowa): Rower jako środek transportu promujemy przez organizację rodzinnych rajdów rowerowych,akcje znakowania rowerów,montaż stojaków rowerowych,a w ostatnim czasie stworzyliśmy mini miasteczko ruchu drogowego przy szkole podstawowej dla najmłodszych rowerzystów.

Paweł Żak (PiS): (brak odpowiedzi)

Pytanie nr 5

Jaki przewiduje Pan udział podróży rowerowych (w %) w strukturze dziennych podróży mieszkańców Knurowa na koniec kadencji (w 2023 roku)?

Przemysław Dulias (Kukiz’15): Uważam, ze to mieszkańcy samodzielnie powinni decydować z jakiego środka komunikacji chcą korzystać. Zależy mi na zrównoważonym i harmonijnym podejściu do spraw transportu publicznego.

Adam Rams (Wspólnie dla Knurowa): Mamy nadzieję,że rower coraz częściej będzie wykorzystywany nie tylko jako forma rekreacji ale będzie służył przemieszczeniu się do pracy,szkoły,obiektów użyteczności publicznej.

Paweł Żak (PiS): (brak odpowiedzi)

Wiceprezes (a w latach 2018-2024 prezes) Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

2 komentarze do "Kandydaci na prezydenta Knurowa o rowerach"


  1. Panie Dulias ścieżka do szczyglowice już jest. Niech Pan tak nie “całuję “ wyborców bo oni tego nie potrzebują. Niech Pan idzie tropem Pana Ramsa który udziela konkretnych odpowiedzi na zadane pytania.(pyt. Ile ścieżek rowerowych?, opd konkret: 5 km.) To Panów różni w kampani: konkrety kontra bajki, klasa i spokój kontra ataki bez pokrycia.

    Odpowiedz

    1. Konkrety? Wymyślone na poczekaniu, aby zatkać buzie wyborcą. Brawo p. Dulias, trzeba przemyśleć to z wyborcami i realnie podejść do problemu, gdzie, ile itp

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *