Spotkanie nr 29 (wykład nr 3)

Spotkanie Gliwickiej Rady Rowerowej nr 29.

  1. Ewa Lutogniewska wygłosiła prelekcję „Rozwijanie kultury rowerowej w mieście, w którym priorytetem jest samochód”. Po prelekcji rozwinęła się gorąca dyskusja na temat stosunku władz miasta i urzędników do problematyki transportu rowerowego w Gliwicach.
  2. Przybyli reprezentanci Rady Osiedla Wójtowa Wieś i stowarzyszenia „Gliwickie Drzewa” podjęli temat budowy ronda Daszyńskiego-Mickiewicza-Sowińskiego. Zwrócili się z pytaniem, czy projekt ronda był konsultowany z GRR. ZDM nie zwrócił się do GRR z takim wnioskiem. Piotr Rościszewski jako współautor koncepcji systemu dróg rowerowych w Gliwicach sugerował okrężną drogę rowerową wokół całego ronda, ale ten wniosek został odrzucony przez ZDM z powodu „braku miejsca”. W projekcie przekazanym do realizacji istnieje droga rowerowa od ulicy Mickiewicza idąca wschodnią stroną ronda przez wylot ulicy Daszyńskiego i Sowińskiego i dalej zachodnią stroną ulicy Sowińskiego.
  3. Kolejnym pytaniem gości była koncepcja drogi rowerowej wzdłuż ulicy Sowińskiego. Doszła do nich informacja o planowanej wycince ponad stu drzew po zachodniej stronie ulicy, motywowana m.in. koniecznością wykonania drogi rowerowej. Piotr Rościszewski wyjaśnił, że na tej trasie planowana jest trzeciorzędowa droga rowerowa, która ze względu na niewielki ruch pieszych i rowerzystów może być z powodzeniem zrealizowana jako trakt rowerowo-pieszy, a to nie wymaga wycinki drzew. Uzgodniono, że Stowarzyszenie „Gliwickie Drzewa” zwróci się z pismem do GRR w tej sprawie.
  4. Witek Czempiel poinformował stanie przygotowań do tegorocznej Rowerowej Gry Miejskiej w dniu 18 kwietnia. W trakcie imprezy ogłoszony zostanie konkurs na „Firmę Przyjazną Rowerzystom”
  5. Witold Czempiel postarał się, aby Młodzieżowa Rada Miasta złożyła w swoim imieniu nasz wniosek o wykonanie parkingów rowerowych w obrębie strefy płatnego parkowania w Gliwicach w ramach budżetu obywatelskiego.

Pomysłodawca utworzenia Gliwickiej Rady Rowerowej oraz jej Wiceprezes w latach 2018-2022, przodownik turystyki kolarskiej, instruktor przewodnictwa i krajoznawstwa, aktywista Oddziału Uczelnianego PTTK, zawodowo lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *