Spotkanie nr 41 (wykład nr 8)

Spotkanie Gliwickiej Rady Rowerowej nr 41. Podczas spotkania odbył się wykład „Co się zmieniło w rowerowej Polsce w ostatnich dwudziestu latach z perspektywy Gliwic, czyli 20 lat sieci Miasta dla Rowerów.”. 

Przebieg spotkania:

  1. Andrzej Parecki przedstawił prelekcję o historii działań rowerowych w miastach na przestrzeni ostatnich 20 lat z uwzględnieniem Gliwic. Rozwinęła się dyskusja o mizernych dokonaniach naszego miasta na tle innych miast Polski.
  2. Witek Kapuściński podniósł temat braku odpowiedzi na nasze pisma do Urzędu Miasta. Zdecydowano o ponowieniu pism z pytaniem o przyczynę braku odpowiedzi. Ponadto formuła pism powinna być zwięzła, zawierać pytania i dopiero po otrzymaniu odpowiedzi temat będzie rozwijany w zależności od potrzeb. Zasadne jest kierowanie kopii do Rady Miejskiej oraz do mediów. Za każdym razem należy pytać o przyczynę braku konsultacji projektów i inwestycji z GRR.
  3. Piotr Rościszewski przedstawił różnice w projekcie przebudowy centrum przesiadkowego przy dworcu PKP w stosunku do koncepcji dróg rowerowych. Najpoważniejszym jest brak przejazdu pod torami kolejowymi, nieciągłości tras rowerowych oraz brak parkingów dla rowerów. Pismo zostanie wysłane do Prezydenta.
  4. Omówiono pokrótce informacje prasowe o planach inwestycyjnych miasta na 2016 rok w zakresie infrastruktury rowerowej.
  5. W związku z planowaną przebudową fragmentu ulicy Daszyńskiego trzeba wystosować pismo przypominające o wykonaniu pasów rowerowych zgodnie z koncepcją dróg rowerowych w Gliwicach.
  6. Zbyt mało promujemy GRR wśród mieszkańców. Trzeba działać w mediach, reklamować się podczas imprez. Bez tego trudniej odnosić sukcesy w kontaktach z władzami miasta. Zaproponowano, żeby systematycznymi działaniami medialnymi zajęli się Ewa Lutogniewska i Andrzej Parecki.
  7. Andrzej Parecki przygotuje propozycję artykułu do „Nowin Gliwickich” podsumowującego rok 2015 w tematyce rowerowej Gliwic. W treści trzeba zawrzeć zarówno plusy i minusy, dane liczbowe, przykłady działań i niezbędne korekty oraz nie pominąć promocji GRR.
  8. W sobotę 19 marca planowany jest przejazd kolarzy gliwickim odcinkiem DTŚ w przeddzień oddania go do użytku. W czasie happeningu trzeba promować GRR.
  9. Andrzej Parecki poinformował o inicjatywie zorganizowania na Śląsku Święta Cyklicznego w dniu 14 czerwca. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w Katowicach 13 lutego w Katolove (Katowice, ul. Kopernika 11).
  10. Dowiedzieliśmy się, że działania GRR uzyskały bardzo dobrą ocenę GCOP na tle innych zespołów branżowych, pomimo, że jesteśmy zespołem spoza uchwały Rady Miasta.

Pomysłodawca utworzenia Gliwickiej Rady Rowerowej oraz jej Wiceprezes w latach 2018-2022, przodownik turystyki kolarskiej, instruktor przewodnictwa i krajoznawstwa, aktywista Oddziału Uczelnianego PTTK, zawodowo lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *