Spotkanie nr 27 (wykład nr 1)

Spotkanie Gliwickiej Rady Rowerowej nr 27. Podczas spotkania odbył się wykład „Drogi, cyklostrady, trasy, ścieżki rowerowe – czym to się różni?”.

Przebieg spotkania:

  1. Piotr Rościszewski zaprezentował wykład: „Drogi, cyklostrady, trasy, ścieżki rowerowe – czym to się różni?”. Po wykładzie rozwinęła się dyskusja z udziałem gości.
  2. Zrelacjonowano spotkanie z Komisją Rozwoju miasta i Inwestycji Rady Miasta w dniu 17.02.2015 z udziałem wiceprezydenta Piotra Wieczorka. Z naszej strony udział wzięli Witold Kapuściński, Ewa Lutogniewska, Piotr Rościszewski i Radosław Truś. Spotkanie należy uznać za całkiem udane, zaprezentowaliśmy się godnie, przekazaliśmy materiały, zainteresowaliśmy radnych, polemizowaliśmy z wiceprezydentem, który zapewnił o woli i determinacji Urzędu Miejskiego w realizacji koncepcji dróg rowerowych. Jej tempo zależne jest od możliwości finansowych i systemowych. Piotr Wieczorek nie widzi potrzeby powoływania stanowiska oficera rowerowego w UM, uznając, że sam jest wystarczającym gwarantem powodzenia przedsięwzięcia, a współdziałanie poszczególnych wydziałów jest wystarczające.
  3. Pomimo negatywnej opinii wiceprezydenta napiszemy pismo do Rady Miasta z propozycją powołania koordynatora polityki rowerowej miasta. Witek Kapuściński zbierze argumenty i przykłady problemów związanych z brakiem koordynacji wydziałów UM, a Ewa Lutogniewska zbierze argumenty pozytywne z innych miast.
  4. We wtorek 24 lutego odbędzie się kolejne posiedzenie Komisji Rozwoju miasta i Inwestycji Rady Miasta, tym razem poświęcone przebudowie rejonu dworca kolejowego. Warto lobbować tematy rowerowe, a zwłaszcza bezpieczne parkingi oraz tunel dla rowerów, jako ważną drogę poprzez przecinającą miasto na pół linię kolejową.
  5. Dyskutowano o parkingach dla rowerów w świetle planowanych stref płatnego parkowania dla samochodów. Otrzymaliśmy pismo od pracownika jednej z gliwickich firm z pytaniem, czy przewiduje się powstanie bezpiecznych parkingów dla rowerów, gdyż on i jego koledzy rozważają możliwość przesiadki na rower. Powinniśmy lobbować w tej sprawie i wyślemy pismo do Prezydenta z propozycja ujęcia tego tematu w budżecie miasta jak ważnego elementu przebudowy transportu miejskiego i promocji transportu ekologicznego.
  6. Ewa Lutogniewska poinformowała, że konsultowała sprawę wystawy rowerowej w Wydziale Promocji Miasta. Trzeba wystąpić z odpowiednim pismem, zrobić wstępny kosztorys. Ewa nadal poprowadzi tę sprawę.
  7. Otrzymaliśmy pismo od Dyrektora GCOP w sprawie zaproponowania kandydata do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
  8. Wybory nowych władz przeprowadzone zostaną na następnym spotkaniu.

Pomysłodawca utworzenia Gliwickiej Rady Rowerowej oraz jej Wiceprezes w latach 2018-2022, przodownik turystyki kolarskiej, instruktor przewodnictwa i krajoznawstwa, aktywista Oddziału Uczelnianego PTTK, zawodowo lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *