Kolejny kontraruch w powiecie gliwickim

Kontrapas na ul. Miki w Żernicy

W ostatnim czasie na terenie powiatu gliwickiego wdrożony został kolejny kontaruch rowerowy. Miało to miejsce w Żernicy na ul. Miki, a wnioskodawcą zmiany organizacji ruchu byliśmy my. Jest to już co najmniej trzecia ulica z kontaruchem w powiecie gliwickim.

Na przedmiotowej ulicy kilka lat temu wprowadzono ruch jednokierunkowy zapominając, że biegnie nią czerwony szlak rowerowy nr 6, który jest dwukierunkowy. 4 lipca 2017 zawnioskowaliśmy, aby wprowadzić tam kontaruch rowerowy, żeby rowerzyści korzystający ze szlaku rowerowego nie musieli łamać przepisów.

Istniejące kontraruchy w powiecie gliwickim

Kontaruch w Pilchowicach

Wedle naszej wiedzy na terenie powiatu gliwickiego znajdują się trzy ulice z kontraruchem:

  • Paniówki – ul. Krótka,
  • Pilchowice – ul. Szkolna (biegnie tam szlak rowerowy nr 6),
  • Żernica – ul. Miki (biegnie tam szlak rowerowy nr 6).

Lokalizację ulic z kontraruchem w naszej okolicy można również sprawdzić na naszej mapie kontraruchu w konurbacji górnośląskiej.

Zlikwidowane kontaruchy

Przez krótki czas na południowym odcinku ul. Gimnazjalnej w Sośnicowicach istniał kontrapas prowadzący w kierunku południowym (samochodem można było wówczas jechać tylko w kierunku północnym). Obecnie ulica jest dwukierunkowa dla wszystkich pojazdów.

Proponowane kontraruchy

Na terenie powiatu gliwickiego jest sporo miejsc, gdzie należałoby wdrożyć kontraruch. Najpilniejszymi z nich naszym zdaniem są:

  • Knurów – ul. Krótka (skrót dla osób jadących z centrum do Szczygłowic),
  • Pyskowice – ul. Szkolna (uproszczenie dojazdu i powrotu ze szkoły),
  • Toszek – łącznik między ul. Wiejską a ul. Oracze (uproszczenie przebiegu szlaku rowerowego nr 388).

Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby zgodnie z metropolitalnymi standardami rowerowymi wszystkie jednokierunkowe ulice z ograniczeniami prędkości do maksymalnie 30 km/h były dostępne w obu kierunkach dla ruchu rowerowego.

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *