Bike & Ride w Gliwicach i okolicy

Stojaki rowerowe na stacji kolejowej w Toszku

Przesiadka z roweru na pociąg to jedna z najpopularniejsza form przesiadek multimodalnych. Wczoraj (4 maja) sprawdziliśmy, które z przystanków w Gliwicach i okolicy zapewniają możliwość takiej przesiadki.

Wyniki audytu

Podczas audytu odwiedziliśmy wszystkie przystanki kolejowe w Gliwicach i powiecie gliwickim, na których odbywa się codzienny ruch pasażerski. Takich przystanków jest 11.

PrzystanekObecność stojaków rowerowychŁatwość dotarcia na perony z rowerem
GliwiceBrakSą windy i schody ruchome
Gliwice Łabędy5 stojaków U-kształtnychPerony w poziomie ulicy
Gliwice KuźnicaBrakPerony w poziomie ulicy
Kotulin20 stojaków U-kształtnychPerony w poziomie ulicy
Ligota ToszeckaBrakPerony w poziomie ulicy
Paczyna5 stojaków U-kształtnychPerony w poziomie ulicy
Pyskowice5 stojaków U-kształtnychKonieczność dwukrotnego pokonania schodów, brak rynny rowerowej
Rudziniec Gliwicki2 stojaki U-kształtne oraz zadaszony długi moduł wyrwikółekPerony w poziomie ulicy
Rzeczyce ŚląskieBrakPerony w poziomie ulicy
Taciszów10 stojaków U-kształtnychPerony w poziomie ulicy
Toszek5 stojaków U-kształtnychPerony w poziomie ulicy

Komentarz GRR

Dostępność stojaków rowerowych na przystankach kolejowych w naszej okolicy jest bardzo dobra: stojaków jest dużo i są to praktycznie wyłącznie stojaki typu odwrócone U, które najlepiej chronią przed kradzieżą, co jest szczególnie ważne kiedy zostawiamy gdzieś rower na cały dzień.

Stojaków brakuje wyłącznie przy głównym gliwickim dworcu oraz na najmniej popularnych przystankach powiatu gliwickiego. Problem braku stojaków przy głównym gliwickim dworcu zniknie wraz z budową centrum przesiadkowego, natomiast w przypadku 3 pozostałych przystanków zgłosiliśmy potrzebę montażu stojaków rowerowych do PKP Polskich Linii Kolejowych.

Warto pochwalić PKP Polskie Linie Kolejowe, za ciągłe zwiększanie liczby stojaków rowerowych. Według danych z kwietnia 2019 było ich ponad 8,6 tys., a PKP PLK ciągle zachęca do zgłaszania nowych lokalizacji.

 

Wiceprezes (a w latach 2018-2024 prezes) Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *