Rozbudowy skrzyżowania ulic: Tarnogórska – Kurpiowska – Olszewskiego w Gliwicach

24 stycznia otrzymaliśmy do wglądu dokumentację „Rozbudowy skrzyżowania ulic: Tarnogórska – Kurpiowska Olszewskiego w Gliwicach”. W rejonie tego skrzyżowania przebiega trasa rowerowa nr 1 oraz jest planowana trasa rowerowa nr 10, dlatego ta inwestycja znalazła się w kręgu naszego zainteresowania.

Niestety z wielkim zdziwieniem przyjęliśmy fakt, iż po zachodniej stronie ul. Tarnogórskiej brak drogi dla rowerów. Zgodnie koncepcją po zachodniej stronie ulicy Tarnogórskiej powinna przebiegać trasa nr 10, a budowa jej fragmentu w rejonie tego skrzyżowania została zaplanowana w pierwszym etapie realizacji koncepcji. Projekt przebudowy skrzyżowania datowany jest na kwiecień 2016, co oznacza, że powstał ponad 2 lata później niż koncepcja, dlatego uważamy to za niczym nieuzasadnione odstępstwo od koncepcji.

Warto zwrócić uwagę iż pas drogowy w rejonie tego skrzyżowania nie należy do najszerszych i może się w przyszłości okazać, iż nie będzie gdzie zmieścić drogi dla rowerów (ze względu na poszerzenie drogi o dodatkowy pas), innymi słowy realizacja tej inwestycji według tego projektu może w przyszłości zablokować realizację trasy rowerowej nr 10, dlatego uważamy, że projekt należy poprawić zanim rozpocznie się jego realizacja, ponieważ umożliwia on przejazd rowerzystów jedynie w 2 z 12 możliwych relacji.

Niestety nie mamy zgody ZDM na rozpowszechnianie projektu tej inwestycji, aby go otrzymać należy wysłać stosowną prośbę pod adres zdm@zdm.gliwice.eu

Nasze uwagi zostały dzisiaj przesłane do Zarządu Dróg Miejskich i Urzędu Miasta.

Aktualizacja 6 czerwca 2017

2 czerwca UM ogłosił przetarg i ze strony Biuletynu Informacji Publicznej można pobrać projekt.

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *