Od dzisiaj Rowerowe Gliwice!

Członkinie i członkowie stowarzyszenia poprzez głosowanie zdecydowali o zmianie naszej nazwy w kanałach komunikacji i odświeżeniu naszego logotypu. Prace nad tym trwały od roku. W pierwszym etapie w wybranych wpisach wprowadziliśmy #roweroweGliwice oraz założyliśmy konto na Instagramie, Stravie oraz YouTube o takiej nazwie (zapraszamy do obserwowania!). Teraz przechodzimy do kolejnego etapu: zmieniamy nazwy w naszych głównych kanałach komunikacji: Facebook oraz na stronie internetowej wraz z wprowadzeniem nowego logotypu.

Dlaczego się zmieniamy?

Powodów jest kilka. Wielokrotnie w trakcie rozmów mieszkańcy, sugerując się nazwą „Rada Rowerowa”, kojarzyli nas z Radą Miasta lub myśleli w pierwszej chwili, że w jakiś sposób jesteśmy powiązani z gliwickim samorządem. Oczywiście nie oznacza to, że przestaniemy współpracować z miastem na rzecz urowerowienia Gliwic. Będziemy to robić nadal, bo to przecież od władz i urzędników najbardziej zależy, kiedy Gliwice staną się rowerowym miastem.

Dla przypomnienia – jesteśmy niezależnym stowarzyszeniem, którego celem jest m.in. działanie na rzecz budowy i rozwoju infrastruktury rowerowej czy popularyzowanie roweru jako środka komunikacji w mieście. Ponadto, nasze logo było bardzo podobne do logo miasta co jeszcze bardziej wprowadzało zamieszanie. W związku z tym uznaliśmy, że powinniśmy to zmienić.

Nasze poprzednie logo było bardzo podobne do oficjalnego logo miasta Gliwice

Rowerowe Gliwice

Zmiana nazwy wpisuje się w istniejące od paru lat trendy w Polsce. Sporo organizacji rowerowych przyjęło właśnie taki sposób nazewnictwa. Jest już m.in. Rowerowy Poznań, Rowerowy Wrocław, Rowerowy Toruń czy  Rowerowy Cieszyn.

Nasze nowe logo przedstawia rowerzystę pędzącego przez miasto. W tle widać charakterystyczny symbol Gliwic – Radiostację. Ponadto, obrys miasta ma podkreślać, że jesteśmy ruchem miejskim. Kolorystyka nawiązuje do oficjalnych barw miasta. Logo jest płaskie, co pozwoli na elastyczne wykorzystanie – szczególnie w mediach cyfrowych.

 

 

Jednocześnie informujemy, że zmiana nazwy dotyczy tylko naszych mediów. Formalnie w Krajowym Rejestrze Sądowym dalej jesteśmy zarejestrowani jako Stowarzyszenie „Gliwicka Rada Rowerowa” i w oficjalnej komunikacji z jednostkami samorządowymi czy krajowymi wciąż będziemy posługiwać się tą nazwą. W związku z tym posiadamy drugi wariant logo:

 

Aktualizacja:

21 czerwca 2022 odbyło się walne zebranie stowarzyszenia, podczas którego zmieniliśmy również nazwę stowarzyszenia. W związku z tym wszędzie posługujemy się już tylko nazwą: Rowerowe Gliwice. 

Nowe logo zostało przygotowane na nasze zlecenie przez gliwicką pracownię Undicom.

Prezes (a w latach 2022-2024 wiceprezes) Rowerowych Gliwic. Działa na rzecz zrównoważonej mobilności w regionie. Zawodowo związany z sektorem bankowym. Interesuje się wyzwaniami współczesnych miast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *