Wielka inwentaryzacja stojaków

Stojaki rowerowe przy głównym wejściu do gliwickiego Urzędu Miejskiego

W ostatnich dniach zakończyliśmy ciągnącą się od wielu miesięcy inwentaryzację bezpiecznych i ogólnodostępnych stojaków rowerowych Gliwic i okolic.

Ile mamy stojaków?

Nasza inwentaryzacja objęła wyłącznie stojaki bezpieczne (czyli U-kształtne i pochodne) oraz ogólnodostępne (nie uwzględnialiśmy stojaków na terenie zakładów pracy czy szkół). Stojaków typu „wyrwikółka” nie inwentaryzowaliśmy ponieważ ich użyteczność jest bliska zeru. W ramach naszej akcji zlokalizowaliśmy ponad 200 stojaków w Gliwicach i po kilkadziesiąt w powiecie gliwickim i Zabrzu. Ze względów dosyć oczywistych, penetracja Gliwic była większa niż miejscowości ościennych, ale nawet gdyby pozostałe miejscowości sprawdzić równie dokładnie co Gliwice, to stojaków znalazłoby się tam zauważalnie mniej.

Po co to?

Głównym celem inwentaryzacji tak naprawdę wcale nie było zlokalizowanie miejsc gdzie stojaki już są, ale miejsce gdzie ich nie ma, a być powinny. Podczas inwentaryzacji nasze pisma w sprawie stojaków trafiły m.in. do trzech Urzędów Miejskich (gliwickiego, knurowskiego i pyskowickiego), Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, Politechniki Śląskiej, PKP Polskich Linii Kolejowych, Narodowego Funduszu Zdrowia i wielu sklepów różnych marek. Wiele z tych pism zaowocowało montażem stojaków lub poprawą lokalizacji już istniejących.

Mapa

Lokalizację stojaków znajdziecie na naszej mapie infrastruktury rowerowej, którą współtworzymy z gliwicką firmą geoinformacyjną smart geomatic. Jeżeli wiecie o jakichś stojakach, których brakuje na mapie to nie wahajcie się dać znać przez nasz formularz kontaktowy

Wiceprezes (a w latach 2018-2024 prezes) Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *